Open Access רשמים מכנס טלדן 2009

הכנס מאורגן ע”י חברת Teldan ומתקיים זו השנה ה-24 ברציפות.
הכנס עוסק כל התחומים הנוגעים למידע, ניהול תוכן, מאגרי מידע, פרוייקטים דיגיטליים
מודיעין עסקי, ארכיונים ועוד. שמו של הכנס השנה: Info 2009 .
ל תוכנית הכנס (קבצי PDF).
העלתי את התוכנית לכאן:conference_program_2009_heb

אני השתתפתי ביום עיון שכותרתו: “Open Access – גישה פתוחה: מדיניות, טכנולוגיה ופרוייקטים”.
יושבת הראש של יום העיון הייתה ד”ר רות הנדזל מאוניברסיטת חיפה – החוג ללימודי מידענות וספרנות.

איחרתי להרצאתו של ד”ר עפר דרורי משע”ם אודות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות למימוש Open Access.
(פעם ראשונה שאני נתקל בגוף הזה – שע”ם … מעניין – האתר שלהם נראה לא משהו בפיירפוקס).

שמואל ורד דיבר על הקמת מערך מאגרי המידע הדיגיטליים באוניברסיטה העברית בירושלים – והראה את ההצלחה,
למרות המורכבות וההתנגדויות וה “פוליטיקה” של גורמים פנימיים.

פרופ’ ניבה אלקין-קורן – מן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה הרצאה בצורה מרתקת על על חסמים משפטיים למידע פתוח ואיך ניתן להסיר אותם.
היא הזכירה את  Creative Commons לסוגיו ועוד סוגיות מרתקות, לדוגמא – מה הדין של יצירה קבוצתית משותפת שנעשית בהתנדבות כמו ויקיפדיה?
ראוי להזכיר כאן את המרכז למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה ואת המרכז לחקר חברת המידע שנותן חסות לארגון קריאטיב קומונס ישראל.

אורלי סימון מהספרייה הלאומית בירושלים דיברה על ספריות לאומיות בעולם שמובילות תהליכי הטמעה ו”שיווק” של Open Access. למשל הספרייה הלאומית של ניו-זילנד. אנחנו בישראל עדיין לא שם – יש לאן להתקדם.

ד”ר מרים פרבר מהמחלקה ללימודי מידע באוניברסיטת בר-אילן (שאצלה למדתי לפני כעשר שנים) הציגה גישה חדשנית שבאה להדגיש את חשיבות הספריות במוסדות אקדמיים כמרכז הפקדה. כלומר – הספריות צריכות להיות המקום בו יופקדו ויישמרו מקורות המידע הדיגיטליים כנגישים.
ציטוט של חומר והפנייה לחומר מחקרי רציני הולכת לרוב  לאתר המו”ל – לכןהיא התייחסה גם למו”לים המסחריים – שלהם כמובן רווח משמירת והנגשת המידע. חשיבות המו”לים היא עדיין ב “קיבוע” החומר המחקרי.

פרופ’ יואב יאיר דיבר על: פא”ר חומרים וספרי לימוד פתוחים לציבור.
פא”ר – ‘פתיחת אוצרות רוח’ – מאפשר גישה חפשית לספרי לימוד ולחומרי הוראה שפותחו באוניברסיטה הפתוחה, במגוון קורסים ובמגוון תחומי  דעת.

אורן ויינרברג מספריית אוניברסיטת חיפה הציג את המאמצים שעושים בספרייה בה הוא עובד להוביל את ה- Open Access.  הוא – כמו ד”ר פרבר – הציג את האבסורד שקיים בכך שחוקרים מהאקדמיה שנתמכת מכספי ציבור תלויים במו”לים מסחריים שמתפרנסים מפרסום פרות המחקר.

שמעתי את מר דייויד אלק (David Elek) – מנהל מכירות מחברת המו”לים שפרינגר (כן, הוא מבטא את “Springer” עם ש’ בהתחלה) – שדיבר באנגלית על: Springer and Biomed Central, Open Access all the way?

שפרינגר רכשו את “Biomed Central” –The Open Access Publisher שהנו כלי Open Access שכשמו כן הוא – מכיל מאמרים מכתבי עת בתחום ה- BioMed. (BioMed Central | )
עוד הוא הציג כלי חיפוש פתוח מאוד נחמד בשם: AuthorMapper שממפה מחברים אקדמיים במחינה גיאוגרפית על גבי מפות של Google Maps.
הוא בעצם היה נציג המו”לים המסחריים ש”הותקפו” ע”י כל שאר הדוברים במשך היום.
אולי למזלו – הוא היחיד שהרצה ודיבר אנגלית, כל המרצים דברו והתקיפו את המו”לים והספקים בעברית …

תמר שדה מאקס ליבריס דיברה על גישת ה- Open Platform שהחברה מקדמת מאוד בשנה האחרונה.
מכיוון שאני עצמי עובד אקס ליבריס ידעתי את רוב הדברים, אך למדתי על יישום יפה של Metalib שפותח באופן עצמאי לגמרי ע”י לקוחות.

דיבר משה עפרון מחברת TDNet (שזה בעצם בת של טלדן). הוא הציג מאגר עזר למידענים שהם בונים.

בסוף יום העיון דיברה ד”ר דפנה רבן מאוניברסיטת חיפה –המרכז לחקר חברת המידע ונתנה הרצאת סיכום שבה הובעה תקווה להובלה של Open Access ע”י הספריות.